Нижче наведено інформацію про поняття відносної вологості (RH), її вплив на гітару та методи її контролю задля збереження гітари в якнайкращому стані.

Основні поняття

Вологість та її вплив на гітару часто залишається поза увагою покупців і навіть багатьох власників крамниць. Компанія Taylor Guitars прагне допомогти гітаристам у цьому питанні й пояснити, як і для чого слід контролювати рівень вологості, щоб зберегти акустичні та електричні гітари у відмінному стані.

Оскільки деревина має гігроскопічні властивості, то за умов підвищеної вологості вона поглинатиме вологу і, навпаки, за умов пониженої вологості – віддаватиме її. Як наслідок, відбувається зміна розміру корпусу гітари. Усі дерев'яні музичні інструменти та будь-які інші вироби з дерева є чутливими до вологості.

Відносна вологість (RH)

Відносна вологість – відношення кількості водяної пари у повітрі до максимально можливої кількості водяної пари в повітрі за тих самих умов; вимірюється у відсотках і може складати від 0% до 100%. Наприклад, 50% відносної вологості означає, що у повітрі є така кількість водяної пари, яка складає половину від максимально можливої, що здатне втримати повітря.

Відносна вологість також залежить від температури, тому, чим вища температура, тим більше водяної пари може вмістити повітря. Підняття температури понижує RH – дуже поширене явище у зимовий період, коли працюють системи опалення приміщень.

Це правило працює і в зворотньому напрямку: зазвичай вночі RH підвищується в міру того, як охолоджується повітря. Точно виміряти рівень відносної вологості можна тільки за допомогою надійного гігрометра.

Низький рівень RH протягом певного періоду часу може стати причиною певних фізичних змін. Насправді, дуже важливо навчитися розпізнавати ознаки таких змін і регулярно перевіряти стан гітари. Іноді, щоб уникнути серйозних пошкоджень, слід вжити певних заходів. Дерев'яні музичні інструменти найкраще зберігати при тому ж рівні RH, який забезпечувався під час їх виробництва. Саме за таких умов вони матимуть найкращі акустичні та структурні властивості.

Компанія Taylor та інші провідні виробники на своїх фабриках підтримують рівень відносної вологості в межах 50%.

Відхилення може складати не більше, ніж 5%, тобто RH коливається в межах 45%-55%. Підтримувати належний рівень RH вдома або в магазині досить просто, навіть за умов дуже сухого клімату. Для цього можна використовувати сучасні системи зволоження (докладніше про це трохи згодом).

Ознаки сухості гітари

Тривале перебування при низькій RH може стати причиною того, що деревина гітари "стиснеться". Є кілька основних симптомів, які попереджують про те, що гітара починає "висихати".

Структурні зміни, спричинені низьким рівнем RH:

  1. Гострі кінці ладів: гриф стискається, а металічні лади ні, тому їх кінці починають стирчати.
  2. Краї поріжка стирчать.
  3. Піднята підставка: через сухість і подальшу деформацію верхньої деки може ослабнути клеєне з'єднання підставки.
  4. Тріщини на грифі та/або корпусі через стиснення.
  5. Верхня та нижня дека деформовані.

Проблеми із звучанням, викликані низьким рівнем RH:

  1. Замала висота струн над грифом, або менша, ніж це потрібно; чути деренчання.
  2. Рівень, на якому знаходяться гнізда, стає нижчим, ніж це потрібно.
  3. Змінюється тональність звучання гітари через зміну геометричних пропорцій корпусу та підвищену ламкість деревини.
  4. На гітарі незручно грати через те, що краї ладів виступають і відчуваються гострими.

Ознаки надлишкової вологості гітари

Тривале перебування при високій RH  (понад 55%) також може стати причиною значних пошкоджень гітари.

Фізичні зміни, спричинені високим рівнем RH:

  1. Висота струн над грифом дуже велика, через що стає важко грати на гітарі.
  2. Фінішне покриття гітари здувається або відлущується.
  3. Краї підставки піднімаються.
  4. Характерні плями на поверхні корпусу
  5. Поява плісняви всередині корпусу.
  6. Поява вологи всередині корпусу.
  7. Відходить обичайка у зонах вирізу гітари, та інших місцях її згину.
  8. Деформація верхньої та нижньої деки.
  9. Набухання верхньої або нижньої деки, що викликає зміну кута нахилу грифа.

Гітарні зволожувачі

У випадку сумнівів щодо достатнього рівня вологості повітря для інструменту (та його кейсу), варто скористатися простим та ефективним гітарним зволожувачем губчатого типу виробництва Planet Waves або Damp-it. Його можна також охарактеризувати як пристрій, що діє за «принципом 24-х годин».

Будьте обережні та дотримуйтеся нижченаведених правил для того, щоб уникнути випадкового пошкодження інструменту.

  1. Замочіть губку у воду кімнатної температури, використовуючи невелику ємкість або посуд.
  2. Сильно витисніть губку, аж поки з неї не перестане капати вода. (Для приладів виробництва Planet Waves  губку можна вставляти тільки після повного витискання). Надлишок води в тілі губки може привести до серйозних пошкоджень інструменту. Нам не потрібно змочувати гітару, а тільки забезпечити випаровування води, збільшуючи кількість водяної пари у повітрі.
  3. Видаліть надлишок вологи з поверхні губки за допомогою рушника.
  4. Розмістивши гітару в кейсі, встановіть зволожувач між струнами D та G та щільно закрийте кейс. (Damp-it встановлюється всередині інструменту і прикріпляється до струн). При цьому не можна повністю закривати резонаторний отвір.
  5. Після того, як мине 24 години , відкрийте кейс  та перевірте зволожувач. Якщо губка м'яка та все ще містить вологу, рівень вологості є достатнім. Якщо губка суха і жорстка, потрібно повторити всі вищеописані дії та знову перевірити результат через наступні 24 години.
  6. Цю процедуру потрібно повторювати до тих пір, поки після плину 24 годин губка не залишатиметься вологою.

Вона гарантує, що рівень вологості швидше за все перебуватиме в межах норми. Щоб підтримувати вологість на належному рівні у подальшому, цю процедуру слід проводити щотижня або щомісяця, залежно від сезону і клімату місцевості.

Альтернатива: Система Humidipak®

Окрім зволожувачів губчатого типу існують також інші продукти для ефективного контролю вологості.

Humidipak®  – унікальний продукт, який використовує систему зворотнього осмосу, і має здатність підтримувати необхідний рівень вологості шляхом випаровування або поглинання вологи. Ним надзвичайно легко користуватися: потрібно просто вкласти його до гітарного кейсу, де він працюватиме автоматично.

Щоб привести його у дію, потрібно обережно зняти зовнішню обгортку, відрізавши або потягнувши її верхній край поруч з лінією відриву. Потім встановити пакети у чорний мішечок з двома сітчастими кишенями та покласти його до гітарного кейсу. Пакети Humidipaks®  бувають двох видів, залежно від забезпечуваного рівня вологості: 48%-ві для повсякденного використання та 72%-ві , що використовуються фахівцями з обслуговування гітар для відновлення інструментів, які "висохли".

Щоб отримати максимальну віддачу від системи Humidipak®, переконайтеся, що інструмент та кейс попередньо зберігалися в належних умовах.

Humidipak® Звичайні 48%-ві пакети не призначені для відновлення "висохлої" гітари. (Насправді вони можуть це зробити, але у такому випадку пакети висихатимуть дуже швидко і їх потрібно буде часто змінювати. Краще скористатися 72%-ми пакетами або зволожувачами на водній основі.)

Альтернатива: Система Oasis®

Зволожувач  Oasis®  є ефективною системою, яка, однак, вимагає підвищеної уваги під час використання, оскільки існує можливість надлишкового зволоження. Принцип роботи подібний до губчатих зволожувачів, але Oasis®  вміщає у собі порівняно більшу кількість вологи. У будь-якому випадку, відповідальність за дотримання належного рівня вологості повітря повністю лежить на власниках, продавцях та дистриб'юторах.

Кімнатні зволожувачі

Вони використовуються у тих випадках, якщо гітара зберігається не у кейсі. Найбільш ефективними вважаються прилади, які обладнані відповідними датчиками для вимірювання поточного рівня вологості, і які здатні автоматично вмикатися в момент, коли рівень вологості опускається нижче встановленого. Під час вибору зволожувача потрібно враховувати розміри кімнати. Потужність зволожувача має бути достатньою для зволоження визначеної кількості кубічних метрів повітря у кімнаті. Малопотужний пристрій не здатен забезпечити необхідний рівень RH у просторій кімнаті.

Як правило, використовуються зволожувачі, потужність яких розрахована на більший об'єм повітря, ніж є фактично у приміщенні.

Розташування зволожувача

Не можна встановлювати зволожувач у безпосередній близькості до інструмента або під ним. Це може привести до надмірного зволоження повітря навколо гітари. Найкраще його розмістити у дальньому куті кімнати.

Гігрометри

Щоб оцінити рівень відносної вологості в кімнаті, можна скористатися гігрометром. Гігрометри бувають різного розміру та вартості; більшість з них може ефективно використовуватись для отримання достовірної інформації про рівень RH у приміщенні та його підтримання задля забезпечення правильних умов зберігання інструментів. Для отримання найбільш точних відомостей слід користуватися цифровими гігрометрами. Їхня вартість коливається в діапазоні цін від 30$ до 200$. Компанія Taylor не рекомендує використовувати аналогові гігрометри, оскільки вони менш точні у вимірюваннях.

Розміщення гігрометра

Гігрометр необхідно встановлювати на протилежній від зволожувача стороні кімнати, щоб мати змогу перевірити, чи весь об'єм повітря кімнати достатньо зволожений. Можливо, для просторого приміщення знадобиться встановити два гігрометри. Для найбільш точного вимірювання, компанія Taylor радить встановлювати два гігрометри у різних кінцях приміщення.

Гітарний кейс

У випадку, коли немає можливості зволожувати приміщення, не рекомендується зберігати інструмент на підставці або вішати його на стіну. Опалення та кондиціювання повітря сильно впливають на рівень вологості повітря, і це може привести до значних пошкоджень гітари.

Найкращим місцем для зберігання інструменту вважається кейс. Кейси компанії Taylor можуть утримувати вологість, якщо до цього її було забезпечено всередині кейсу. Використовуючи вищезгадані методи зволоження, як гітара, так і її кейс можуть утримуватися на належних рівнях RH. По суті ці продукти відтворюють умови зволоженої кімнати всередині гітарного кейсу.

Установка гітари на стенді

Підтримка необхідного рівня вологості повітря має вирішальне значення для зберігання гітари в якнайкращому стані. Нижче наведено деякі основні моменти, що стосуються установки гітари на стенді в крамниці.

План приміщення

Висока стеля сприяє підвищеній сухості повітря. Тепле повітря завжди піднімається вверх, тому під стелею воно буде сухішим. Чим вище підвішуються гітари, тим більше у них шансів «висохнути». Більшість магазинів схильні до того, щоб установлювати дорожчі інструменти якомога вище з метою мінімізації шкоди, спричиненої їх використанням. Проте саме вони піддаються найбільшому ризику пошкодження через тепло і сухість.

Освітлення

Загальне освітлення загалом ніяк не може зашкодити інструменту, проте гаряче точкове  підсвічування, спрямоване безпосередньо на гітару насправді може. Надмірне тепло і сухість можуть спричинити появу тріщин на грифі та корпусі гітари. Також від цього може змінитися колір деревини та її покриття. Краще використовувати м'яке холодне світло. Якщо потрібне яскравіше освітлення, можна використати світлодіодні лампи. Вони майже не випромінюють тепло, що значно знижує імовірність пошкодження. Все ж якщо використовуються галогенові або лампи розжарення, варто встановити димер, щоб мати можливість регулювати яскравість освітлення (разом з тим і тепло), і розмістити їх на безпечній відстані від інструменту.