Серед викладачів і музикантів професіоналів існує думка про непридатність цифрового фортепіано для навчання або серйозного музикування. Дане твердження базується на тому, що люди часто не розуміють, що ж це за продукт - цифрове фортепіано. У свідомості відразу ж виникає асоціація з синтезатором з пластиковими клавішами на пружинках і невиразним синтетичним звучанням, що віддалено нагадує звучання акустичного піаніно чи рояля. Тим часом, такий продукт ка цифрове фортепіано замислювався саме як сучасна альтернатива класичним інструменту. У цифровому фортепіано акцент поставлений не на велику кількість синтетичних звуків, ефектів, вбудованих акомпанементів, стилів, готових партіях ударних і т. Д., А на якість клавіатури і тембр акустичного рояля або піаніно.

Клавіатура цифрового фортепіано являє собою складну систему механізмів, що імітують поведінку та реакцію механіки традиційного фортепіано.

Выбираем пианино - клавиатура

Рис.1 Клавіатура сучасного цифрового фортепіано Kawai преміум класу

Зокрема, кожна з 88 клавіш має власний важіль з противагою, маса якого індивідуальна для кожної клавіші і відповідає масі молоточка а акустичному роялі. У нижньому регістрі, де в акустичному фортепіано використовуються більш масивні молоточки, маса противаги в механізмі цифрового фортепіано максимальна. У міру руху до верхнього регістру маса противаги кожної клавіші поступово зменшується. Механізм сучасного цифрового фортепіано містить і елемент, що імітує функцію подвійний репетиції в механізмі акустичного піаніно чи рояля. Тобто, можливість повторного звуковидобування при неповному зворотному відпуску клавіші. Зауважимо, що далеко не кожне акустичне піаніно має таку функцію. Серйозні виробники цифрових фортепіано приділяють особливу увагу і матеріалу, з якого виготовлена ​​клавіша: все частіше виробники використовують цільний шматок деревини, аналогічний за формою і розмірами клавіші акустичного інструменту, а також приділяють увагу покриттю білих і чорних клавіш. Кращі моделі цифрових фортепіано мають поверхню клавіш, яка імітує властивості слонової кістки. У IX - першій половині ХХ століття виробники акустичних піаніно і роялів використовували натуральну слонову кістку для виготовлення робочої поверхні клавіш, тому як цей матеріал забезпечує відсутність ковзання пальців піаніста при грі і вбирає вологу пальців. В даний час виробники акустичних роялів і піаніно використовують синтетичні матеріали для виготовлення робочої поверхні клавіш, які імітують названі властивості слонової кістки. У свою чергу, виробники цифрових фортепіано, особливо ті, хто має великий досвід у виробництві акустичних роялів і піаніно, стали використовувати синтетичні матеріали, що імітують властивості слонової кістки в своїх кращих моделях цифрових інструментів. В даний час покриття клавіш під штучну слонову кістку можна зустріти вже і в доступних за ціною моделях цифрових фортепіано, таких як, наприклад, Roland FP10, Roland FP30, KAWAI CN29 та інших.

Велику увагу приділяють розробники конструкції системи датчиків, за сигналами з яких звуковий процесор цифрового фортепіано визначає швидкість і силу натиснення на клавішу. Від того, наскільки чутливо даний пристрій, залежить багатство тембру і динамічної нюансування звучання цифрового інструменту. На сучасному етапі розвитку цифрових фортепіано, система сенсорів досягла такої досконалості, що за багатством відгуку клавіатури на наміри виконавця, клавіатура цифрового фортепіано не поступається, а в деяких аспектах навіть перевершує таку на акустичних піаніно і роялях і обмежується тільки лише майстерністю виконавця. Так, наприклад, такі фірми виробники цифрових фортепіано як Roland і Kawai використовують трехсенсорное пристрій навіть в моделях початкового рівня. При цьому фірма Kawai пішла ще далі і в ексклюзивних продуктах цифрових фортепіано, таких як Kawai NOVUS NV5 і Kawai NOVUS NV10 використовує систему з оптичними датчиками, т. Е. звуковий процесор цифрового фортепіано визначає швидкість і силу натиснення на клавішу по швидкості, яскравості і коефіцієнту заломлення лазерного променя!

Выбираем цифровое пианино - оптические сенсоры

Рис.2 Система оптичних сенсорів в ексклюзивному цифровому фортепіано KAWAI NOVUS NV5, NOVUS NV10

Тепер про звучання. На відміну від синтезаторів, де звуки штучно генеруються і синтезуються звуковим процесором (і саме тому мають не завжди приємну на слух забарвлення і сприймаються як ненатуральні), звуки цифрового фортепіано отримують шляхом звукозапису мікрофонами в спеціально підготовленому з точки зору акустики приміщенні кожної ноти акустичного рояля. Цей процес називається семплірованіє. Професіонал піаніст виконує одну і ту ж ноту на спеціально налаштованому і відрегульована роялі високого класу багато разів з поступово зростаючою гучністю (багаторівневе семплірованіє). І цей процес звукозапису повторюється для кожної з 88 нот рояля. Потім ці звукові фрагменти (семпли) заносяться в пам'ять звукового процесора цифрового фортепіано. При грі на цифровому фортепіано, звуковий процесор за даними сенсорної системи визначає силу і швидкість натискання на клавішу і вибирає з пам'яті необхідний семпл або комбінацію семплів. Таким чином, граючи на цифровому фортепіано, ви чуєте натуральне звучання акустичного рояля високого класу. Для створення семплів розробники цифрових фортепіано використовують кращі роялі світових виробників. Так наприклад, фірма Roland використовує в свої цифрових інструментах семпли, записані з практично кращого і донині неперевершеного за якістю звучання рояля Steinway & Sons, фірма KAWAI використовує семпли, записані з власного чудового флагманського рояля Shigeru Kawai SK-EX, який вважається кращим рояль за багатством і обертоновой насиченості тембру. Таким чином, ви отримуєте тембр чудових роялів у себе вдома, який радує слух і дозволяє відчути себе піаністом світового рівня.

Для акустичних піаніно і роялів найважливішим елементом конструкції є резонансна дека. Від того, з якого матеріалу вона виготовлена, яку форму і товщину має, безпосередньо залежить дифузний тембр музичного інструменту. Бажаючи наблизити цифрове фортепіано до акустичного, фірма KAWAI застосувала справжню дерев'яну резонансну деку під флагманської моделі цифрового фортепіано KAWAI CA99.

Выбираем фортепиано - резонансная дека

Рис.3. Резонансна дека в цифровому фортепіано KAWAI CA99

Ця дека має систему вбудованих широкосмугових і високочастотних динаміків, які розподіляють звукову енергію по поверхні деки таким же чином, як це відбувається а акустичних фортепіано.

Для додання ще більшої виразності і натуралістичним звучанням цифрового фортепіано, сучасні моделі мають ряд додаткових технічних можливостей по тонкій настройці звучання.

Наприклад, сучасне цифрове фортепіано може відтворювати характерні шуми, що виникають при грі на акустичному інструменті, такі як:

шум демпферної системи рояля (механічний шум, що виникає при натисканні правої педалі рояля);
струнний резонанс (резонанс струн, що виникає при відході всіх демпферов від струн і шум, що виникає при поверненні демпферів на струни).
Звучанню цифрового фортепіано можна додати ще більшу виразність, додавши ефекти реверберації великого або камерного концертного залу або невеликій студії.

На закінчення відзначимо деякі додаткові переваги, які можуть зіграти ключову роль при виборі фортепіано, цифрового або акустичного:

цифрове фортепіано має відносно невеликі габарити і вага, воно не займає багато місця і легко транспортується;
сучасний дизайн і великий вибір варіантів обробки: інструмент легко впишеться в будь-який сучасний інтер'єр або навіть стане його центром;
цифрове фортепіано не вимагає настройки і регулювання, невідчутно до перепадів температур і вологості.
цікаві функції і додаткові тембри дозволяють зберегти інтерес і мотивацію учнів при навчанні грі на фортепіано;
можливість регулювати гучність звучання або займатися музицированием в навушниках не заважаючи оточуючим або сусідам.

Інтернет-магазин Intermuzika рекомендує своїм клієнтам наступні моделі цифрових фортепіано з урахуванням функціональних завдань

  1. Цифрове фортепіано для початківців піаністів, для навчання: Kawai KDP70, Kawai KDP110, Roland RP102, Roland F140;
  2. Для початківців виконавців і учнів для виступу в концертах: Kawai ES110, Roland FP10, Roland FP30;
  3. Цифрове фортепіано середнього рівня для домашнього музикування: Kawai CN29, Kawai CN39, Roland HP702;
  4. Цифрове фортепіано середнього рівня для виступу в концертах: Kawai MP7SE, Roland FP60;
  5. Цифрове фортепіано професійного рівня для концертуючого піаніста-професіонала: Kawai CA48, Kawai CA79, Kawai CA99, Roland HP704;
  6. Цифрове і стейдж фортепіано для професійних виступів на концертах: Kawai MP11SE, Roland FP90.


Автор - Олексій Павлов